En trådlös solsensor från Somfy som styr produkter i ditt hem beroende på sol och/eller ljusintensiteten. Perfekt för att t ex styra markiser eller rullgardiner under soliga dagar för ökad komfort och bekvämlighet. Frigör tid genom att låta det smarta hemmet styra dina produkter i bostaden.
Produkter som är anslutna till Somfy Sunis Wirefree II io solsensor styrs automatiskt beroende på sol/ljusnivån. Detta innebär att persienner eller markiser sänks automatiskt när solen går upp och belysning tänds när solen går ner. Solsensorn placeras antingen på fasaden eller inomhus. Används för att t ex belysningen ska tändas när det blir mörkt. Somfy TaHoma (smart hem-box) krävs för att skapa dessa automatiserade scenarier.
Du kan välja mellan standard solfunktion utan återkoppling och komfort solfunktion med återkoppling i kombination med Smart Hem-system från Somfy
Enkel aktivering och avaktivering av solfunktioner
I en standardkonfiguration utan feedback
Med omkopplaren Auto/Manu på en Situo 5 VAR A/M io-sändare eller med en Smoove 1 A/M io-sändare
I en Smart Hem installation med återkoppling
Med den virtuella På/Av-omkopplaren i appen
Skicka alltid solskyddet till den nedre gränsen
För de som vill ställa solskyddet i den programmerade My-positionen kan en enkel ändring av inställningarna göras med knapparna på baksidan av sensorn